Arm Yourself Arm Yourself

Naoružaj se

Činjenicama

Incidenti s vatrenim oružjem

Svi možemo postati žrtve oružanog nasilja. Muškarci čine veliku većinu vlasnika vatrenog oružja, kao i žrtava i počinilaca oružanog nasilja. Žene retko poseduju oružje, skoro nikada ga ne zloupotrebljavaju i mnogo češće budu žrtve nego što počine zločin.

70% UKUPNOG BROJA UBISTAVA VATRENIM ORUŽJEM POČINI NEKO KOGA ŽRTVE POZNAJU

U slučajevima kada je veza između počinioca i žrtve poznata, u više od 40% slučajeva reč je o prijateljima ili poznanicima, a u 30% o srodnicima ili supružnicima.

Samoubistva
Vatrenim Oružjem

Samoubistva čine dve trećine od ukupnog broja smrtnih slučajeva izazvanih vatrenim oružjem u Jugoistočnoj Evropi, a ubistva jednu četvrtinu. Svaki dvanaesti smrtni slučaj posledica je nezgode.

230 OSOBA STRADALO JE OD VATRENOG ORUŽJA U 2017. GODINI

U medijima širom regiona zabeleženo je 1243 incidenta u vezi sa vatrenim oružjem. Incidenti su uključivali oružane pljačke, zaplene oružja, nehotično pucanje, šenlučenje, itd. U njima je 230 osoba ubijeno ili je izvršilo samoubistvo vatrenim oružjem.

Mythbusters
  • Problem je običaj posedovanja vatrenog oružja.

    Wrong
  • Oružje u kući čini nas bezbednim

    Wrong
  • Nasilje u porodici pogađa samo članove porodice

    Wrong

    Pet od šest najsmrtonosnijih masovnih pucnjava koje su se dogodile u Srbiji od 2000. godine bile su direktna posledica zloupotrebe vatrenog oružja u kontekstu nasilja u porodici ili su podrazumevale ubistvo člana porodice ili bivše/sadašnje intimne partnerke/partnera. U tih pet pucnjava ubijeno je ukupno 40 osoba, 28 je ranjeno, a većinu žrtava (55%) činile su žene. U najmanje tri slučaja postojali su dokazi da su počinioci ovih zločina bili prethodno prijavljivani za nasilje u porodici.

    Izvor: UNDP SEESAC studija Rod i malokalibarsko i lako oružje

  • Želja za posedovanjem vatrenog oružja najjača je među mladim muškarcima

    Correct

    Od 29% osoba koje su izjavile da bi posedovale vatreno oružje, većina pripada starosnoj grupi od 16 do 24 godine. Mladi muškarci čine i većinu onih koji se s vatrenim oružjem u kući osećaju bezbedno. Pored toga, oni ne samo da predstavljaju većinu žrtava i počinilaca oružanog nasilja, već i onih koji su doživeli oružano nasilje tokom poslednjih godina. Svaki treći muškarac koji je od 2012. godine ubijen ili povređen vatrenim oružjem pripada starosnoj grupi od 15 do 36 godina.

    Izvor: UNDP SEESAC Istraživanje percepcije, Istraživanje o SALW-u

Pomozi nam
da prenesemo
ove informacije

Podeli link za naš sajt i poruke.
Zauzvrat ćeš imati šansu da osvojiš majicu s natpisom „Naoružaj se činjenicama, ljubavlju, znanjem, delima“